Internetas telefone: roumingo nesąmonė priėjo liepto galą

Tarifų sistemai atėjo galas, sako mums šis paveikslėlis.

Pinigų karta, 2011 m. gegužės 9 d.

Didžiojoje Britanijoje, kaip ir daug kur kitur, visi prisipirko planšetinių kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ir, atėjus atostogų metui (o kartais nesulaukus net ir jo), važinėja su jais į užsienį. Ir tada atėjo supratimas, vožęs per galvą kaip kuoka, kad interneto jungimas užsienyje yra labai didelė problema, jei naudojiesi telefono ryšiu (jei naudojiesi WiFi, irgi problema, tik kitokia, bet apie tai vėliau).

Anglams ir tai geriau, nei lietuviams: nors kainos už duomenų roumingą šiaip panašios (nesakau, kad normalios – jos baisios), bet apie 15 lietuviškų litų už vieną Mb duomenų Europoje (žinia, prisijungus prie neteisingo tinklo, galima ir 25 Lt sumokėti, bet jau čia kaip ir be skirtumo – jei tave degins ant laužo, maža paguoda, kad kūrens pušies malkomis, o ne kaitresnėmis beržinėmis). Tačiau yra toks dalykas, kad mėnesinė roumingo kaina apribota (pavyzdžiui, mano tinkle O2) £40 (160 Lt) , o duomenų kiekis rouminge – apribotas 50 Mb per mėn., tai kaip ir išeina, kad išeina po 5 Lt už tą patį Mb, o paskui internetą atjungia išvis velniop. Iki kito mėnesio.

Tokia sistema po to padaryta, kai ES sureagavo į pasipiktinusius žmones, kurims už roumingą priskaičiuodavo £2000 per mėnesį ir kurie labai, labai protestavo, (tiek prisukti daug keliaujant galima nesunkiai, net ir filmų nesikraunant), tai privertė bendroves nustatyti kokias nors ribas, o kad jas peržengtum, reikia specialiai tartis. Tas pats mano O2 siūlo 120 Mb už £120 svarų (480 Lt) per mėnesį, kas yra geriau, nei 50 Mb, bet vistiek nieko neišsprendžia.

Nieko neišsprend-ia? Taip, tikrai. Net be planšetinio kompo, o tik su išmaniuoju telefonu (apie savo naująjį Google Nexus S papasakosiu atskirtai, nes labai jau jis mane džiugina), kad savaitę ištempčiau su 50 Mb, reikėjo apsieiti be jokio interneto, jokių fotkių įkėlimo, tik el. paštas, na ir truputis Feisbuko / Tviterio, bet ir tai labai nedaug. Buvo visiškas tausojimo režimas, kaip tarybiniam turistui užsienio komandiruotėje, kuriam iškeitė į valiutą 30 rusiškų rublių, ir jam turi tų 46 dolerių užtekti dviems savaitėms, visoms lauktuvėms ir dar sekso žurnalui įsigyti.

Todėl 120 Mb nieko neišspręstų irgi. Girdžiu oi girdžiu aiškinant – o kam tau per 3G jungtis, tu junkis per WiFi, susirask nemokamus hotspotus, turės būti kur nors Starbucks arba McDonald’s. Galbūt. Tik ne visur hotspots būna, kai kur būna, bet beveik neveikia, arba dar baisiau, atsijungia ir kas 5 minutes reikalauja pinigų, kaip Prahos oro uoste (kai susimoki pinigus, ten, aišku, irgi nieko gero: stabilumo jokio). Mokėti už mokamus hotspot’us yra irgi labai brangu, ir labai nepatogu – ten nors ne duomenys apriboti, bet laikas, irgi neaišku – pirkti pusvalandį, valandą, ar parą (kam parą? ar grįši į tą pačią kavinę po paros?). Todėl vienintelis realus variantas yra paros paketas viešbučiuose, o kartais, ačiū Dievui, būna viešbutyje net ir nemokama.

Kas įdomu, nemokamą WiFi žymiai dažniau sutiksi paprastoje trijų žvaigždučių nakvynėje, o ne normaliame 4 žvaigždžių verslo nakvojimo fabrike (ten nulups ir dešimt, ir penkiolika dolerių už parą, tik laikykis).  Pakilus į geriausią penkių žvaigždžių grietinėlę, visokius Peninsula, Park Hyatt ir JW Marriott, vėl nemokamas internetas – iš ko reikėtų daryti išvadą, kad apskabomas visų pirma normalus verslo keliautojas, kuris dešimt-penkiolika dolerių užrašys į tarnybines išlaidas. Pigesnių keliautojų skabyti neapsimoka (jie nemokės vistiek), o labiausiai išpopintus nervinti irgi negerai.

Ką norėjau pasakyti? Žmonės keliaus vis daugiau, ir keliaudami vis daugiau tampysis su savim interneto reikalaujančius įtaisus. Esamas modelis, kai jiems už maždaug 200 Lt pasiūloma elgetiška naudojimo norma, paralyžiuojanti praktiškai visą funkcionalumą, ilgai gyventi negali. Esu linkęs spėti, kad bus siūlomas fiksuoto mokesčio neribotas (arba gal kokių 500 Mb – 1 Gb normos) internetas už kokį nors, mano rodos, 150 Lt-250 Lt mokestį (arba jo atitikmenį kitose šalyse). Kada tai bus? Sakyčiau, liko mažiau nei metai. Kažkas pabandys pirmas. Paskui visi kiti prisijungs per pora mėnesių.

Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje “Protokolai“.

This entry was posted in bankrotas, kelionės and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

15 Comments

 1. Candy
  Posted May 15, 2011 at 5:58 pm | Permalink

  O kiek problemų. Tik Didžiojoje Britanijoje kokie kartėliai gal? Kad kaina 5lt/MB. Lietuvoje juk 7lt/mėn ir gauni 1GB duomenų. (Labas tarifai).

  Tik va mastau. Keliausiu iš Lietuvos greitu metu į Ukrainą ir ar veiks ten mano užsisakytas interneto planas ? Be jokių papildomų mokesčių ?

  • Posted May 16, 2011 at 9:15 pm | Permalink

   Be abejo, neveiks. Tarifai šalies viduje ir tarptautinio roumingo yra visiškai skirtingas dalykas. Iš Lietuvos išvažiuokite su LT kortele ir pamatysite ne 5, o 25 Lt/Mb, nepriklausomai nuo plano, galiojančio namie.

 2. Posted May 15, 2011 at 9:23 pm | Permalink

  iš tiesų, čia bėdos yra dvi:
  1. ta, kad operatoriai nori užsidirbti nepagrįstai daug;
  2. ta, jog jie nenori (ar negali) pakankamai investuoti į naudojamas technologijas. dabar persiunčiamų duomenų ribojimas atlieka tokią funkciją, jog saugo tinklus nuo to, kad šie neužlūžtų, mat jei visi galėtų siųstis tiek duomenų kiek nori, tinklai (dėl pasenusių technologijų) esamos apkrovos neatlaikytų… ir būtų taip kaip būna per naujus metus, kai visi 12:00 skambina draugams, tik retas kuris prisiskambina … 😀

  • skirtumas
   Posted May 16, 2011 at 4:34 am | Permalink

   Dėl tinklų technologinių galimybių (talpos) tai kalbate kiek perdėdamas.

   O dėl užsidirbti esate visiškai teisus – tai taip vadinamas grietinėlės graibstymas, kuris tuoj pasibaigs dėl konkurencijos, o jei ne dėl konkurencijos tai dėl ryšių reguliavimo tarnybų įsikišimų. Laukiama, kol į rinką ateis daugiau userių, kuriems tas internetas mažame įrenginyje bus reikalingas, t.y. kol susidarys kritinė masė.

   • Posted May 16, 2011 at 10:08 pm | Permalink

    idomiai cia: “Laukiama, kol į rinką ateis daugiau userių, kuriems tas internetas mažame įrenginyje bus reikalingas”

    man reikalingas ir labai, bet nesinaudoju del dvieju priezasciu. Pirmoji ta kad mano telefono softas blogai parasytas, tad jungdamasis prie interneto jis tiesgiog nuluzta.. Zinoma, sia priezasti pasalinti nesunku, bet cia isryskeja antroji – svarbesne: kaina. kad ir kaip man reikia interneto, moketi uz 5Lt uz 100mb, man per brangu…

 3. Posted May 16, 2011 at 4:40 am | Permalink

  Kiek teko susidurti – Ispanijoje, Vokietijoje 3 – 4 * viešbučiuose internetas nemokamas. Briuselyje – tik 5*. Londone dažnam viešbutyje taip pat nemokamą WiFi galima susirast.

 4. kaimietis
  Posted May 16, 2011 at 10:51 am | Permalink

  Geras pastebejimas, gana keista, kad sitas kartelis tiek ilgai laikosi.

  Del viesbuciu irgi teisingai – papigiaiski 3* daznai turi free wifi, 4* – pasitaiko nemokami, bet dauguma praso $ (bet sita dalis vis mazeja), o 5* vel dazniaisiai turi nemokamus, kai kurie netgi “superstylish” iMac’us pastato kaip integruota tv/music/video/internet centra.

 5. Posted May 16, 2011 at 4:15 pm | Permalink

  Na taip, kažkada, prireikus keliauti “ant ryšio”, buvau pakraupęs, kokios roamingo kainos. Kita vertus, tokiais atvejais pamatai, kiek nebūtino interneto naudoji 🙂 Juokauju, žinoma, nes internetas niekada nėra nebūtinas.

 6. Posted May 17, 2011 at 2:47 pm | Permalink

  Susidūriau su šia “bėda”. Seniau be išmaniųjų telefonų nekildavo jokio poreikio būti online:D

  Keliaudamas po Čekiją buvau maloniai nustebintas: visi viešbučiai (3-4 žvaigždžių) turėjo wifi ir visuose jis buvo nemokamas (kai kuriuose reikėjo paprašyti prisijungimo duomenų).

  Tai išgelbėjo nuo kosminių kainų. Žinoma, teko pasitenkinti internetu būnant viešbučiuose, bet keliaujant po šalį pirmiausia dairaisi kas vyksta aplinkui;)

 7. Ren
  Posted May 17, 2011 at 3:25 pm | Permalink

  O tada ateis dėdė Google su savo Androidais ir pasiūlys internetą nemokamai. Žinoma ne visai nemokamai, teks mėgautis reklama. Bet geriau ne nupirdusių telekomščikų bandymai išlaikyti ar maksimaliai pratęsti gūdžiųjų dial-up’ų laikus.

  • skirtumas
   Posted May 17, 2011 at 8:37 pm | Permalink

   Žinai, aš mieliau sumokėčiau už internetą, nei leisiu internetą iškreipinėti visokioms marketingo kompanijoms.

   Jūs čia apie kokius telekomščikus kalbate? 🙂

 8. Ieva Smailiapapytė
  Posted May 23, 2011 at 4:20 pm | Permalink

  Ha 🙂 Užkalnis technologijose visiškas naivuolis… 🙂 Kuo labiau į ateitį, tuo mažiau tau neriboto interneto planų už fiksuotą mokestį. Kai greičiai didėja (Lt jau ir 4G), tai siuntimo kiekiai irgi didėja, t.y. stotelių apkrova, el. sąnaudos ir t. t. Gal būt rasi daug kur “neribotą” po metų, bet jam kaip ir šiandien bus *, o apačioje parašyta – atsisiuntus daugiau nei 1GB greitis mažėja 10 kartų, arba atsisiuntus vėl kas nors vyksta. Čia gi mobilus internetas, ne koks DSL!! Kuo greičiau siunti, tuo kiti lėčiau siunčiasi, niekas tau neriboto interneto neduos už mažą kainą.

  P.S. Dėl Wifi lūžinėjimų – įsigyk mielasis ne technologiškai visa ko gale besivelkantį Google Nexus S, bet padoresnį telefoną, pvz. iPhone 4, tai tau wifi tinklai nustos lūžinėti 🙂 O jei jau burnoji, kad aš durna ir permoku Apple, tai kaži kodėl pats permoki Google, pilna Nexus S klonų ir po 150 lt ant skelbiu.lt… su tuo pačiu Android. Kam permokėti ???

  • mustangas
   Posted May 25, 2011 at 12:36 pm | Permalink

   Dabar dar iPhone4 nepirk, palauk vasaros galo ir iPhone5. Tada ir iPhone4 bus kokiais 300-400Lt pigesnis, o su iPhone5 atrodysi visai krūtas.

   USA greičio pasaka irgi jau baigiasi. Arba nebežiūrėsi TV per telefoną arba mokėsi taip, kad labiau apsimokės kas rytą vaistinėje pirkti naują nepririštą telefoną(SIM korteles čia galima gauti tik kai kuriose spec. parduotuvėse) ir jį išmesti persisiuntus 1GB.

   Man nepatinka roamingas ypač šiukšlinesnėse šalyse, stengiuosi juo kuo mažiau naudotis kitaip vien už nuolat įjungtą telefona su duomenų planu sumokėsi daugiau negu už pačią kelionę. Kartais praktikuoju vietinę SIM kortelę ir savo nuolatinio mobilaus telefono skambučių peradresavimu.

 9. polas
  Posted May 31, 2011 at 6:57 pm | Permalink

  Moku 0.59 euro centus uz 1Mb su A1 Telekom Austria kortele visur kur jie sutartis turi.veikia daug kur net rusijoj ,kinijoj ir pan.Gal kam pades kas daug keliauja abroadbanddotcom

 • Senųjų protokolų archyvai

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Skip to toolbar